

SKU: 800424416 - VSN: 2515A003
$124.99
Canon EF 50mm f/1.4 USM Standard & Medium Telephoto Lens – f/1.4
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany]Standard lens featuring superb quality and portability. Two high-refraction lens elements and new Gaussian optics eliminate astigmatism and suppress astigmatic difference. Crisp images with little flare are obtained even at the maximum aperture.
| Compatibility |
|
|---|---|
| Application Usage | Digital Camera |
| Country Of Origin | Japan |
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EF |
| Product Name | EF 50mm f/1.4 USM Standard & Medium Telephoto Lens |
| Product Type | Lens |
| Marketing Information | Standard lens featuring superb quality and portability. Two high-refraction lens elements and new Gaussian optics eliminate astigmatism and suppress astigmatic difference. Crisp images with little flare are obtained even at the maximum aperture. |
| Manufacturer Part Number | 2515A003 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Lens Type | Fixed |
|---|---|
| Field Of View | 46° |
| Lens Type Detail | Telephoto |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Construction | 7 Elements in 6 Groups |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Filter Attachment Diameter | 58 mm |
| Depth | 2" |
|---|---|
| Diameter | 2.9" |
| Weight Approximate | 10.20 oz |
Add to cart
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |