

SKU: 800785051 - VSN: V311050SU000
$229.99
Olympus M.ZUIKO DIGITAL – 17 mm – f/22 – f/1.8 – Wide Angle Fixed Lens for Micro Four Thirds – 46 mm Attachment – 0.08x Magnification
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany]This beautiful full-metal single-focal-length, wide-angle lens is ideal for shooting high-quality, dramatic landscapes and portraits. Paired with the super-fast f1.8 iZuiko lens help capture brillant low-light shots. The snap ring enables photographers to pan focus with a distance indicator.
| Compatibility | Olympus PEN Mirrorless Cameras |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application Usage | Digital Camera |
| Brand Name | Olympus |
|---|---|
| Manufacturer | Olympus Corporation |
| Product Line | M.ZUIKO DIGITAL |
| Product Name | M.Zuiko Digital 17mm f1.8 |
| Product Type | Lens |
| Marketing Information | This beautiful full-metal single-focal-length, wide-angle lens is ideal for shooting high-quality, dramatic landscapes and portraits. Paired with the super-fast f1.8 iZuiko lens help capture brillant low-light shots. The snap ring enables photographers to pan focus with a distance indicator. |
| Manufacturer Part Number | V311050SU000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.olympusamerica.com |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Field Of View | 65° |
| Magnification | 0.08x |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds |
| Lens Type Detail | Wide Angle |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Maximum Focal Length | 17 mm |
| Minimum Focus Distance | 9.84" |
| Filter Attachment Diameter | 46 mm |
| Weight Approximate | 4.23 oz |
|---|
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |