SKU: 800754209 - VSN: 2972C002
$124.99
Canon Lens Adapter for Digital Camera – EF/EF-S Mount
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: VG – Very Good
Fully tested and working, in good cosmetic condition with some wear from normal use.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Type | Lens Adaptor |
| Mount | NA |
| Maximum Aperture | NA |
| Brand | Canon |
| Focal Length | NA |
| Focus Type | Auto |
| Model | 2972C002 |
| Compatibility | Canon EOS R Camera |
|---|
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Name | Ring Mount Adapter EF-EOS R |
| Product Type | Lens Adapter |
| Marketing Information | Similar to the Mount Adapter EF-EOS R, the Control Ring Mount Adapter EF-EOS R lets you expand your lens compatibility when using the EOS R camera, but with an added control ring for additional customization. Attach any EF or EF-S lens to the EOS R using the Control Ring Mount Adapter EF-EOS R without losing the control ring you'd have with an RF lens to control numerous settings and functions for fast and smooth performance on the go. It even comes with a clicking mechanism that delivers easily perceptible feedback, which can be removed for a fee to provide more silent operation if preferred. Featuring a matching design and resilient, dust- and water-resistant construction, the Control Ring Mount Adapter EF-EOS R is a no-compromise way to incorporate your EF and EF-S lenses into the EOS R system. |
| Manufacturer Part Number | 2972C002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Mount Type | EF/EF-S Mount |
|---|---|
| Application Usage | Digital Camera |
| Diameter | 2.9" |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Weight Approximate | 4.60 oz |
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |