

SKU: 800443624 - VSN: 8806A002
$244.99
Canon EF 17-40mm f/4L USM Ultra Wide Zoom Lens – f/4
Only 0 left in stock
Share:
[addtoany]A new and affordable L-series ultra-wide-angle zoom lens that’s ideal for both film and digital SLRs. Superior optics are assured by the use of three Aspherical lens elements, in addition to a Super UD (Ultra-low Dispersion) glass element. Optical coatings are optimized for use with digital cameras. It offers weather-resistant construction similar to other high-end L-series lenses.
| Compatibility | Canon EOS Cameras |
|---|---|
| Application Usage | Digital Camera |
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EF |
| Product Name | EF 17-40mm f/4L USM Ultra Wide Zoom Lens |
| Product Type | Lens |
| Marketing Information | A new and affordable L-series ultra-wide-angle zoom lens that's ideal for both film and digital SLRs. Superior optics are assured by the use of three Aspherical lens elements, in addition to a Super UD (Ultra-low Dispersion) glass element. Optical coatings are optimized for use with digital cameras. It offers weather-resistant construction similar to other high-end L-series lenses. |
| Manufacturer Part Number | 8806A002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Lens Type | Zoom |
|---|---|
| Magnification | 2.30x |
| Lens Type Detail | Wide Angle |
| Maximum Aperture | f/4 |
| Maximum Focal Length | 40 mm |
| Minimum Focal Length | 17 mm |
| Filter Attachment Diameter | 77 mm |
Add to cart
Add to cart
Add to cart
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |