SKU: 808048344 - VSN: 2807B006
$89.99
Canon EOS 50D 15.1 Megapixel Digital SLR Camera Body Only – 3″LCD – SLR Viewfinder
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: AVG – Average
Fully tested and working, in average cosmetic condition with normal wear from regular use.
Shutter count is 18,228 actuations.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Type | Digital SLR |
| Brand | Canon |
| Model | 2807B006 |
| Wide Angle | No |
|---|---|
| Focus Modes |
|
| Digital Zoom | No |
| Built In Flash Modes |
|
|---|
| Image Formats |
|
|---|
| Memory Card Supported | CompactFlash |
|---|
| Viewfinder Type | SLR |
|---|
| Package Contents |
|
|---|
| Screen Size | 3" |
|---|---|
| Display Screen Type | LCD |
| Total Camera Resolution | 15.5 Megapixel |
| Effective Camera Resolution | 15.1 Megapixel |
| Pictbridge | Yes |
|---|
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
|---|
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EOS |
| Product Name | EOS 50D Digital SLR Camera |
| Product Type | Digital SLR Camera Body Only |
| Product Model | 50D |
| Marketing Information | Canon's new EOS 50D bridges the gap between the novice and the seasoned pro with a perfect combination of high-speed and quality. It features an APS-C sized 15.1-megapixel CMOS sensor for tremendous images, new DIGIC 4 Image Processor for fine detail and superior color reproduction, and improved ISO capabilities up to 12800 for uncompromised shooting even in the dimmest situations. It features a refined 3.0-inch Clear View LCD (920,000 dots) monitor, supercharged Live View Function with Face Detection Live mode, plus a number of new automatic Image Correction settings and HDMI output for viewing images on an HDTV. Pick up the EOS 50D and you'll experience true digital inspiration. |
| Manufacturer Part Number | 2807B006 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Depth | 2.9" |
|---|---|
| Width | 5.7" |
| Height | 4.2" |
| Weight Approximate | 1.61 lb |
| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |