$3,669.99
Canon EOS R3 24.1 Megapixel Full Frame Sensor Mirrorless Camera Body Only – CMOS Sensor – 3.2″ Touchscreen LCD – Electronic Viewfinder – 6000 x 4000 Image – 3840 x 2160 Video – 4K Recording – HD Movie Mode – Wireless LAN
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: NM – Near Mint
Fully tested and working, in excellent cosmetic condition with very faint cosmetic wear only visible upon very close inspection.
Shutter count is less than or equal to 1,000 actuations.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Type | Mirrorless Camera |
| Brand | Canon |
| Model | 4895C002 |
| Lens Mount Type | Canon RF |
|---|
| Flash Metering System | E-TTL II |
|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Image Formats |
|
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 |
| Hd Movie Mode | Yes |
|---|---|
| Recording Formats | 4K |
| Maximum Frame Rate | 240 fps |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Memory Card Supported | SD |
|---|
| Iso Sensitivity |
|
|---|---|
| Exposure Control | (1) Scene Intelligent Auto (2) Flexible-priority AE (Fv) (3) Program AE (P) (4) Shutter-priority AE (Safety shift possible) (Tv) (5) Aperture-priority AE (Safety shift possible) (Av) (6) Manual exposure (M) (7) Bulb (8) Custom shooting mode C1, C2, C3 |
| Viewfinder Type | Electronic |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Package Contents |
|
| Language Supported |
|
| Screen Size | 3.2" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Full Frame Sensor | Yes |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Display Screen Type | LCD |
| White Balance Modes | (1) Auto (Ambience priority/White priority) (2) Daylight (3) Shade (4) Cloudy* (5) Tungsten light (6) White fluorescent light (7) Flash (8) Custom (Custom WB) (9) Color temperature (user-set from 2500K ~ 10000K) |
| Total Camera Resolution | 26.7 Megapixel |
| Effective Camera Resolution | 24.1 Megapixel |
| Usb | Yes |
|---|---|
| Hdmi | Yes |
| Battery Life | 860 Shot |
|---|
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EOS |
| Product Name | EOS R3 Body |
| Product Type | Mirrorless Camera Body Only |
| Product Model | R3 |
| Product Series | R |
| Marketing Information | EOS R3 Full-Frame Mirrorless Camera Building on the success of the EOS R series of cameras and leveraging advancements in technology that have come along since, the EOS R3 combines some of the best of both the EOS R5 and EOS-1D X Mark III cameras to provide a robust, high-performance camera. The EOS R3 is the first "3" series camera since the popular EOS-3 film camera launched in 1998. The Canon EOS R3 Has Arrived The next level in mirrorless has arrived. With amazing autofocus, incredible speed, and breathtaking image quality, the full-frame EOS R3 mirrorless camera can help you outpace and outperform expectations. Don't believe us See and hear for yourself! DIGIC X Image Processor with an ISO range of 100-102400; Expandable to 204800 The EOS R3 camera features a powerful DIGIC X Image Processor, enabling high-performance operation and coordination of processes such as Dual Pixel CMOS AF II, Image Stabilization, image processing, and video functionality. Featuring an ISO range of 100-102400 (expandable to 204800), the EOS R3 camera delivers a large range of standard and expanded ISOs (for still images), and a flexible set of auto options to help enhance shooting in varied and fast-changing lighting situations. High Image Quality with a Back-illuminated Stacked 24.1 Megapixel Full-frame CMOS Sensor The EOS R3 delivers substantially faster read-out speeds and produces much lower "rolling shutter" distortion than previous EOS models. The new sensor architecture also increases light capturing efficiency which leads to cleaner low light photos while possessing the ability to capture them as true 14-bit RAW files in electronic shutter mode. Officially Introducing the Canon EOS R3 Featuring elements from the EOS R5 and the durability of an EOS-1D series camera, the EOS R3 also boasts a number of impressive features such as Eye Control AF and Vehicle Tracking that make it stand out on its own. Discover all that this robust, full-frame mirrorless camera has to offer with this exciting look into the EOS R3. |
| Manufacturer Part Number | 4895C002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Wireless Lan | Yes |
| Depth | 3.4" |
|---|---|
| Width | 5.9" |
| Height | 5.6" |
| Durability |
|
| Weight Approximate | 1.81 lb |