$1,749.99
Canon EOS R6 Mark II 24.2 Megapixel Full Frame Sensor Mirrorless Camera Body Only – CMOS Sensor – Autofocus – 3″ Touchscreen LCD – Electronic Viewfinder – Sensor-shift (IS) – Wireless LAN
Only 0 left in stock
Share:
[addtoany] Used Condition: NM – Near Mint
Fully tested and working, in excellent cosmetic condition with very faint cosmetic wear only visible upon very close inspection.
Shutter count is Less than or equal to 1,000 actuations.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Type | Mirrorless Camera |
| Brand | Canon |
| Model | 5666C002 |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Focus Modes |
|
| Lens Mount Type | Canon RF |
| Image Stabilization | Sensor-shift |
| Aspect Ratio | 3:2 |
|---|---|
| Image Formats |
|
| Video Formats | MP4 |
|---|---|
| Maximum Frame Rate | 120 fps |
| Memory Card Supported | SD |
|---|
| Iso Sensitivity | ISO 100 |
|---|---|
| Exposure Control | (1) Auto AE lock
(2)User-set AE lock
|
| Viewfinder Type | Electronic |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country Of Origin | Japan |
| Language Supported |
|
| Playback Functions | Highlights |
| Screen Size | 3" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Full Frame Sensor | Yes |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Display Screen Type | LCD |
| White Balance Modes |
|
| Total Camera Resolution | 25.6 Megapixel |
| Effective Camera Resolution | 24.2 Megapixel |
| Usb | Yes |
|---|
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EOS |
| Product Name | EOS R6 Mark II |
| Product Type | Mirrorless Camera Body Only |
| Product Model | R6 Mark II |
| Marketing Information | Be Creative Beyond Borders Introducing a standard full-frame camera evolved with hybrid features for still and movie shooting. The EOS R6 Mark II enables various photographic expressions that transcend boundaries between recording personal life and professional production purposes, as well as between photo shooting and movie shooting. Achieve creativity in everyday life with the EOS R6 Mark II. |
| Manufacturer Part Number | 5666C002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Wireless Lan | Yes |
|---|
| Ai Powered | Yes |
|---|
| Depth | 3.5" |
|---|---|
| Width | 5.4" |
| Height | 3.9" |
| Weight Approximate | 1.48 lb |