SKU: 808039643 - VSN: 0591C001
$279.99
Canon EOS Rebel T6i 24.2 Megapixel Digital SLR Camera Body Only – Autofocus – 3″ Touchscreen LCD – 6000 x 4000 Image – 1920 x 1080 Video – HD Movie Mode – Wireless LAN
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: EX – Excellent
Fully tested and working, in great cosmetic condition with faint cosmetic wear from light use.
Shutter count is 4,285 actuations.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Type | Digital SLR |
| Brand | Canon |
| Model | 0591C001 |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Focus Modes |
|
| Image Stabilization | No |
| Flash Metering System | E-TTL |
|---|
| Aspect Ratio | 16:9 |
|---|---|
| Image Formats |
|
| Maximum Image Resolution | 6000 x 4000 |
| Hd Movie Mode | Yes |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Memory Card Supported |
|
|---|
| Exposure Control |
|
|---|
| Viewfinder Type | Optical |
|---|
| Package Contents |
|
|---|
| Screen Size | 3" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Image Sensor Size | 0.88" x 0.59" |
| Display Screen Type | LCD |
| Effective Camera Resolution | 24.2 Megapixel |
| Hdmi | Yes |
|---|
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | EOS Rebel |
| Product Name | EOS Rebel T6i Body |
| Product Type | Digital SLR Camera Body Only |
| Product Model | T6i |
| Marketing Information | Wireless Takes EOS Rebel to The Next Level |
| Manufacturer Part Number | 0591C001 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Gps | No |
|---|---|
| Wireless Lan | Yes |
| Depth | 3.1" |
|---|---|
| Width | 5.2" |
| Height | 4" |
| Weight Approximate | 1.12 lb |
| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |