SKU: 807082349 - VSN: 4590A009
$24.99
Canon Speedlite 420EX Flash Light – TTL, E-TTL
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: EX – Excellent
Fully tested and working, in great cosmetic condition with faint cosmetic wear from light use.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Type | Flash |
| Brand | Canon |
| Model | 4590A009 |
| Compatibility |
|
|---|---|
| Package Contents |
|
| Power Source | Battery |
|---|
| Battery Size Supported | AA |
|---|---|
| Number Of Batteries Supported | 8 |
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | Speedlite |
| Product Name | Speedlite 420EX Flash Light |
| Product Type | Camera Flash |
| Product Model | 420EX |
| Marketing Information | The new Speedlite 420EX is sure to appeal to EOS users everywhere with its combination of power, features and afford-ability. It's fully E-TTL compatible, and reverts to standard TTL operation when used on older EOS bodies or the T90. The fully swiveling bounce head zooms automatically over a range of 24mm-105mm. Most impressively, its Wireless E-TTL compatibility permits it to function as a "slave" unit, triggered by a 550EX; ST-E2, or MR-14EX. Any number of 420EX and 550EX Speedlites can be combined as "slave" units. |
| Manufacturer Part Number | 4590A009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Flash Modes |
|
|---|---|
| Guide Number |
|
| Autofocus Assist | AF Assist Beam |
| Minimum Flash Recycle Time | 4 Second |
| Flash Coverage 35mm Film Format | 24 mm to 105 mm |
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 4.8" |
| Mount Type | Shoe Mount |
| Weight Approximate | 10.60 oz |
| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |