SKU: 807097804 - VSN: 9445A002
$19.99
Canon Speedlite 580EX Flash Light – TTL, E-TTL – 98ft Range
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: AVG – Average
Fully tested and working, in average cosmetic condition with normal wear from regular use.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Type | Flash |
| Brand | Canon |
| Model | 9445A002 |
| Compatibility | E-TTL Mode Compatible Cameras:
E-TTL Mode Compatible Cameras:
Batteries:
|
|---|
| Power Source | Battery |
|---|
| Battery Life | 700 Flash |
|---|---|
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 12 |
| Brand Name | Canon |
|---|---|
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Product Line | Speedlite |
| Product Name | Speedlite 580EX Flash Light |
| Product Type | Camera Flash |
| Product Model | 580EX |
| Marketing Information | Canon's top-of-the-line Speedlite has been thoroughly revised. It's smaller and lighter than ever, yet provides a bit more power and significantly faster recycling. A new Select Dial makes changes, like exposure compensation, a breeze. It now covers lenses as wide as 14mm, and has new features for digital SLRs - including the ability to transmit precise flash color temperature information, and vary the zoom setting to match the imaging sensor. |
| Manufacturer Part Number | 9445A002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Flash Modes |
|
|---|---|
| Flash Range | 98 ft |
| Guide Number | 58m/190ft at ISO 100 (105mm Zoom-head Setting) |
| Autofocus Assist | AF Assist Beam |
| Maximum Flash Recycle Time | 6 Second |
| Minimum Flash Recycle Time | 100 ms |
| Flash Coverage 35mm Film Format | 24 mm to 105 mm |
| Depth | 4.5" |
|---|---|
| Width | 3" |
| Height | 5.3" |
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |