SKU: 800781746 - VSN: 16389123
$329.99
Fujifilm Fujinon – 27 mm – f/16 – f/2.8 – Full Frame Sensor – Fixed Lens for Fujifilm X-mount – 39 mm Attachment – 0.10x Magnification – DCM – 2.4″ Diameter – Black
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: EX – Excellent
Fully tested and working, in great cosmetic condition with faint cosmetic wear from light use.
Optics are clean, with no signs of external or internal flaws.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Type | Mirrorless Lens |
| Mount | Fujifilm X -mount, FujiFilm X |
| Maximum Aperture | F2.8 |
| Brand | FujiFilm |
| Focal Length | 27mm |
| Focus Type | Auto |
| Model | 16389123 |
| Compatibility | Fujifilm Mirrorless Cameras:
|
|---|---|
| Application Usage | Digital Camera |
| Model Compatibility |
|
| Brand Name | Fujifilm |
|---|---|
| Manufacturer | Fuji Photo Film Co. Ltd |
| Product Line | Fujinon |
| Product Name | Fujinon Lens XF27mm F2.8 |
| Product Type | Lens |
| Product Series | XF |
| Marketing Information | FUJINON XF high quality compact prime lens. Clear, high fidelity descriptive performance in a compact, lightweight form make this lens a perfect partner for FUJIFILM X-M1. With a focal length of 41mm and about the same angle of view of the human eye, this lens is not only a superb snapshot choice, but also performs well in a variety of scenes from portraits and landscapes to architectural shots. High-speed, high-precision AF is driven by a built-in high-torque DC coreless motor to capture fleeting moments in sharp focus. |
| Manufacturer Part Number | 16389123 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fujifilm.com |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Motor Type | DCM |
| Field Of View | 55.5° |
| Magnification | 0.10x |
| Lens Mount Type | Fujifilm X-mount |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Full Frame Sensor | Yes |
| Maximum Focal Length | 27 mm |
| Minimum Focus Distance | 13.39" |
| Filter Attachment Diameter | 39 mm |
| Height | 0.9" |
|---|---|
| Diameter | 2.4" |
| Product Color | Black |
| Weight Approximate | 2.75 oz |
| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |