

SKU: 182019252 - VSN: 501PL
$48.95
Manfrotto 501PL Video Camera Plate – 0.25″ Screw, 0.38″ Screw – Aluminum – Black
In stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany]| Compatibility | 501 and 503 Pro Video Heads |
|---|
| Brand Name | Manfrotto |
|---|---|
| Manufacturer | Lino Manfrotto + Co., S.p.A. |
| Product Name | 501PL Video Camera Plate |
| Product Type | Mounting Plate |
| Product Model | 501PL |
| Manufacturer Part Number | 501PL |
| Manufacturer Website Address | http://www.manfrotto.com |
| Attachment Size |
|
|---|
| Depth | 1.5" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Weight Approximate | 3.20 oz |
Add to cart
Add to cart
Add to cart
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |