SKU: 800717947 - VSN: V314040BU000
$189.99
Olympus M.Zuiko – 12 mm to 50 mm – f/22 – f/6.3 – Zoom Lens for Micro Four Thirds – 52 mm Attachment – 0.72x Magnification – 4.2x Optical Zoom – 2.2″ Diameter – Black
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: EX – Excellent
Fully tested and working, in great cosmetic condition with faint cosmetic wear from light use.
Optics are clean, with no signs of external or internal flaws.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Type | Mirrorless Lens |
| Mount | Micro Four Thirds, Micro Four Thirds M4/3 |
| Maximum Aperture | F3.5-5.6 |
| Brand | Olympus |
| Focal Length | 12-50mm |
| Focus Type | Auto |
| Model | V314040BU000 |
| Package Contents |
|
|---|---|
| Application Usage | Digital Camera |
| Brand Name | Olympus |
|---|---|
| Manufacturer | Olympus Corporation |
| Product Line | M.Zuiko |
| Product Name | M.Zuiko Lens MSC ED M.12-50mm f3.5-6.3 |
| Product Type | Lens |
| Marketing Information | This zoom lens has a maximum magnification 4.2X, covering a range that extends from a wide angle of 24mm (35mm camera equivalent) - ideal for taking wide shots even indoors - to a medium telephoto focal length of 100mm (35mm camera equivalent), - optimal for portraits. A newly developed motorized zoom mechanism makes smooth, quiet zooming while shooting movies possible. The AF system is based on the MSC (Movie & Still Compatible) mechanism enhanced by a newly developed linear motor drive that enables faster, quieter focusing. Dust and Splash Proof construction lets you shoot in harsh conditions without worry. |
| Manufacturer Part Number | V314040BU000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.olympusamerica.com |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Lens Type | Zoom |
| Optical Zoom | 4.2x |
| Field Of View | 24° to 84° |
| Magnification | 0.72x |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds |
| Maximum Aperture | f/6.3 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Maximum Focal Length | 50 mm |
| Minimum Focal Length | 12 mm |
| Minimum Focus Distance | 7.87" |
| Filter Attachment Diameter | 52 mm |
| Height | 3.3" |
|---|---|
| Diameter | 2.2" |
| Product Color | Black |
| Weight Approximate | 7.44 oz |
Add to cart
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |