SKU: 800496463 - VSN: V314050SU000
$64.99
Olympus M.ZUIKO DIGITAL V314050SU000 – 14 mm to 42 mm – f/22 – f/5.6 – Zoom Lens for Micro Four Thirds – 0.24x Magnification – 3x Optical Zoom – 1.7″ Diameter – Silver
Only 0 left in stock
Share:
[addtoany] Used Condition: VG – Very Good
Fully tested and working, in good cosmetic condition with some wear from normal use.
Optics are clean, with no signs of external or internal flaws.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 2 lbs |
|---|---|
| Type | Mirrorless Lens |
| Mount | Micro Four Thirds, Micro Four Thirds M4/3 |
| Maximum Aperture | F3.5-5.6 |
| Brand | Olympus |
| Focal Length | 14-42mm |
| Focus Type | Auto |
| Model | V314050SU000 |
| Compatibility | Olympus Micro Four Thirds Cameras |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application Usage | Digital Camera |
| Brand Name | Olympus |
|---|---|
| Manufacturer | Olympus Corporation |
| Product Line | M.ZUIKO DIGITAL |
| Product Name | M.ZUIKO DIGITAL Lens |
| Product Type | Lens |
| Product Model | V314050SU000 |
| Marketing Information | With the world's first retractable mechanism design, this standard 3X zoom lens is extremely compact with an overall length of just 43.5mm. Covering wide-angle to a moderate telephoto suitable to portrait shooting, this lens is suitable for a wide range of applications, including day-to-day shooting and traveling. With a digital-dedicated design as well as multi-coating on all lens surfaces, this Micro Four Thirds lens boasts very high imaging performance. |
| Manufacturer Part Number | V314050SU000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.olympusamerica.com |
| Lens Type | Zoom |
|---|---|
| Optical Zoom | 3x |
| Field Of View | 29° to 75° |
| Magnification | 0.24x |
| Lens Mount Type | Micro Four Thirds |
| Maximum Aperture | f/5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Maximum Focal Length | 42 mm |
| Minimum Focal Length | 14 mm |
| Minimum Focus Distance | 9.84" |
| Height | 2.4" |
|---|---|
| Diameter | 1.7" |
| Product Color | Silver |
| Weight Approximate | 5.29 oz |
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |