Sony FE 50mm F1.2 GM Standard Prime Mirrorless Lens SEL50F12GM
SKU: 110205012 - VSN: SEL50F12GM
You save: 100.00
Protect your lens!
Only 2 left in stock (can be backordered)
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany]
A classic normal focal length prime lens with an updated, sleek design, the Sony FE 50mm F1.2 GM is characterized by its speed and relatively compact form factor. The versatile focal length suits shooting everything from street, portraiture, and landscape to documentary subjects, and the fast-maximum aperture excels in low light and controlling depth of field. Also, as a G Master lens, it features an advanced optical design for well-corrected imagery with a high degree of sharpness and clarity.
  • Normal perspective 50mm lens is designed for full-frame Sony E-mount mirrorless cameras; however, it can also be used with APS-C models where it provides a 75mm equivalent focal length.
  • Fluorine-coated front element resists dust, moisture, and fingerprints and is easy to clean.
Additional information
Type
Mirrorless Lens
Mount
Sony FE
Maximum Aperture
F1.2
Brand
Sony
Focal Length
50mm
Focus Type
Auto
Product Specifications
  • Sale Add to cart
    Olympus M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 Macro Wide Angle Prime Close Up Micro Four Thirds Lens V312040BU000
  • Sale Add to cart
    FujiFilm XF 16mm F1.4 R WR Wide Angle Prime Mirrorless Lens 16463670