Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS Telephoto Mirrorless Lens SEL70200GM
SKU: 110245061 - VSN: SEL70200GM
You save: 100.00
Protect your lens!
Available for Pre-order
Share:
[addtoany]
  • Dust- and moisture-sealed design better permits working in inclement conditions.
Additional information
Type
Mirrorless Lens
Mount
Sony E
Maximum Aperture
F2.8
Brand
Sony, Sony Pro
Focal Length
70-200mm
Focus Type
Auto
MISCELLANEOUS
Package Contents
  • FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
  • Hood (ALC-SH145)
  • Lens Front Cap (ALC-F77S)
  • Lens Rear Cap (ALC-R1EM)
  • Case
  • Tripod Mount
Application Usage Digital Camera
GENERAL INFORMATION
Brand Name Sony Pro
Manufacturer Sony Corporation
Product Name FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
Product Type Lens
Marketing Information
An incomparable F2.8 telephoto zoom
Constant F2.8 70-200 mm zoom with extraordinary G Master resolution and bokeh.
An F2.8 telephoto zoom like no other
Lens Configuration
Manufacturer Part Number SEL70200GM
Manufacturer Website Address http://www.sony.com
TECHNICAL INFORMATION
Autofocus Yes
Lens Type Zoom
Optical Zoom 2.9x
Magnification 0.25x
Lens Mount Type Sony E
Lens Type Detail Telephoto
Maximum Aperture f/2.8
Image Stabilization Optical
Maximum Focal Length 200 mm
Minimum Focal Length 70 mm
Filter Attachment Diameter 77 mm
PHYSICAL CHARACTERISTICS
Length 7.9"
Diameter 3.5"
Weight Approximate 3.26 lb
  • Add to cart
    Sony Distagon T* FE 35mm F1.4 ZA Standard Prime Mirrorless Lens SEL35F14Z
  • Add to cart
    Sony FE 50mm F2.8 Macro Prime Close Up Mirrorless Lens SEL50M28
  • Sale Add to cart
    FujiFilm XF 16mm F1.4 R WR Wide Angle Prime Mirrorless Lens 16463670