SKU: 808534832 - VSN: 3265
$59.99
Manfrotto 3265 Grip Action Ball Head – 5.6lb Load Capacity
Only 1 left in stock
Location(s): Golden Valley
Share:
[addtoany] Used Condition: AVG – Average
Fully tested and working, in average cosmetic condition with normal wear from regular use.
Photos are of the item you will receive.
FR663
| Weight | 3 lbs |
|---|---|
| Type | Tripod Head |
| Brand | Bogen, Manfrotto |
| Model | 3265 |
| Package Contents |
|
|---|
| Brand Name | Manfrotto |
|---|---|
| Manufacturer | Lino Manfrotto + Co., S.p.A. |
| Product Name | 3265 Grip Action Ball Head |
| Product Type | Tripod Head |
| Product Model | 3265 |
| Marketing Information | The 3265 Grip Action Ball Head is both easy to use and responds quickly to fast-changing subject matter and situations. Simply squeeze its grip-release bar and you can position your camera anywhere within a 180 sphere. It features a 1 3/8 x 2 1/2" (4 x 6cm) quick-release camera plate and built-in bubble level. |
| Manufacturer Part Number | 3265 |
| Manufacturer Website Address | http://www.manfrotto.com |
| Attachment Size | 0.38" Female Thread |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 5.60 lb |
| Height | 8.3" |
|---|---|
| Weight Approximate | 1.80 lb |
Add to cart
Add to cart| Rating | % Original | Description |
|---|---|---|
| M | 99%+ | Mint, flawless, perfect |
| NM | 91-98% | Near perfect, almost no wear |
| EX | 81-90% | Excellent, faint wear |
| VG | 71-80% | Very good, light wear |
| AVG | 61-70% | Average, normal wear |
| FAIR | 51-60% | Fair, heavy wear |
| POOR | <50% | Poor, imperfect, serious wear |
| AS-IS | --- | Broken, or seriously flawed |